17 Ocak 2008

Kürklü Merkür

Dün akşam Tiyatro Dot'ta sahnelenen "Kürklü Merkür" (Mercury Fur) oyunundaydım. Son dakika bileti denen uygulamayla 40 YTL'lik bileti 15 YTL'ye alıp içeri girdiğimde sağımdaki solumdaki herkese "40 Liralık biletli enayiler" gözüyle bakıyordum. Tabii içeri giremeseydim de onlar bana "Beleşçi enayi" gözüyle bakacaklardı ama zafer benimdi işte. Işıkların kapanmasıyla son desibelde bir müzik, (Korn olabilir) sağa sola yönelen fenerler, bağırışlar, haykırışların içinde kaldık. İtiraf etmeliyim ki oyunun ilk 15-20 dakikası kendime de "15 Liralık biletli enayi" gözüyle bakmaya başlamıştım ki bol bol sövgü, hakaret, bağırış, itiş kakış, tükürük ve duygusal dengesizlikle dolu bölüm, yerini oyunun ana gövdesine bıraktı. Sonra da 1 saat 55 dakika nasıl geçti anlamadım zaten. Bittiğinde kasılmaktan ağrımış omuzlar ve dizlerle kalakaldım.

Oyun için "1984" ya da "A Clockwork Orange" tarzı klasik distopik eserlerin tahtına aday gibi bir yorum yapılmış Tiyatro Dot'un sayfasında. Bu yorumu abartılı bulmakla birlikte felaket senaryosu yazmakta yazarı çok da başarısız görmedim. Üzerinde konuşula konuşula klişeleşmiş ve eskimiş bir "devlet komplosu"nu al, üzerine "uyuşturucu bütün kötülüklerin anasıdır"ı ekleyip biraz ensest, bir tutam da marazi aşk kat, ocaktan alırken de ince kıyılmış şiddet serp ki diri kalsın. Sizlere de yerseniz afiyet olsun, ama dikkat! Yemezseniz de kokusundan bir yerleriniz şişmesin, zira başkaldırı çekicidir.

Oyundan gözüme çarptırılan ayrıntılar:

*Bütün oyuncuları ordaki burdaki salak Türk dizilerinden tanıyoruz. Fena olan kısmı, seyircinin karşısına çıktıkları mecra icabı daha önce hiçbirinden böyle performanslar beklenebileceği aklımın ucundan geçmemişti. Şaşırdım ve sevindim.
* Tek kadın oyuncu sanıyorum 35-40 yaşlarındaydı. Aman yarabbim o nasıl bir vücut, o nasıl bir endam! O yaşa geldiğimde süngere benzeyecek olmam ne acı!
*Sfenks rolündeki Engin Altan Düzyatan adlı oyuncu çok pis kas çalışmış. O karın ve kasık kasları aseksüel olanın dahi gözünü çeker yeminlen! Tabii bunda göbeğinin hemen altındaki uzun ve ne yazdığını anlamaya çalıştığımız Latince dövmenin de rolü büyük. Ha, bir de o kallavi sesi.
*Ruffles reklamındaki "Kalınlaştıı kalınlaştııı" diye çığıran çocuk da meğer ciddi ciddi oyuncuymuş. O hastalıklı makyajlı hali çoook başarılıydı. Makyaj ekibine de tebrik.
*Homofobik olabilirim. Ya da sadece estetik anlayışımdan ötürü, iki kalasın öpüşmesi bana güzel gelmiyor be kardeşim!
*Oyun bitişinde oyunculara "Çok güzeldi, teşekkürler" deyince şaşırıyorlar. Kendilerine teşekkür edilmemiş sanıyorum daha önce. "Parasını verdim, oynaaa!!" mentalitesinin orta yerine tükürmek istiyorum.
*Tavsiye eder miyim? Kesinlikle.
*Koyu mor ya da gece mavisi bir kelebek ister miyim? Mümkündür.
*Oyun hakkında daha detaylı bilgiyi nereden bulabiliriz? Ahanda buradan:
http://www.go-dot.org/
*Bir de birkaç resim görsek nasıl olur? Tadından yinmez!
http://www.go-dot.org/mercury/mercury_goruntu.html

2 yorum:

turumcu dedi ki...

Yeni web adresin kutlu mutlu olsun hihi :)

La Santa Roja dedi ki...

oley oley teşekkürleer yawrii