10 Aralık 2012

E (as in Evladını şaaptığımın E'si) Devlet

Kırk yıl sonra işiniz düştüğünde, çekmecelerin dibinden arayıp bulduğunuz e-devlet şifresi zarfınızdaki şifreyi doğru girseniz de sisteme giriş yapamıyor musunuz?? Şifrenizin doğruluğundan ve değiştirmemiş olduğunuzdan emin misiniz?? Farklı browser'larda denediğiniz halde yanlış şifre uyarısıyla mi karşılaşıyorsunuz??
Sorun sizde değil devletinizde.
Şöyle iki dakkalık bir google taramasıyla göreceksiniz ki yalnız değilsiniz, bilakis sizin gibi yüzlercesi var. Yeni şifrenin 1 TL, şifrenizi unuttuğunuzda/kaybettiğinizde/sisteme bir şekilde giriş yapamadığınızda alacağınız her yeni şifrenin 4 TL olması sizde bir ampul yaktırdı mı? Peki bu ikinci şifrenin, şifre alınma muhabbeti ilk çıktığında 10 TL olması, daha sonra binlerce insanın "şifrelerini bildikleri halde sisteme giriş yapamama" hastalığına tutulup bu meblağa tepki gösterdiğinde 4 TL'ye düşmesine ne diyordunuz?
Çoluğun çocuğun rızkını geçeli çok oldu, sokaktaki dilencinin parasına da göz dikti ya Devlet Baba; al o 4 TL'yi...

Edit : Yerinde gidip inceleme fırsatı yakaladım (Bildiğin PTT'ye gittim bu havada!). Dediler ki 3 ayda bir sisteme giriş yapmak gerekmiş, girmezsek şifremiz bloke olurmuş, bu blokaj katiyen açılmaz ve böyle bir durumda 4 TL verip yeni şifre almak mecbur olunurmuş. Kılıfın gudikliğine bak te Allahım...

2 yorum:

Vladimir dedi ki...

Ben de fellik fellik şifre aranıyordum. :(

La Santa Roja dedi ki...

Gidip tekrar alacaksın el mecbur :(