28 Eylül 2012

LSR the Kedi Anası

Bilen bilir, şu hayatta en sevdiğim hayvanlar kedilerdir ve dünyanın en güzeli ve en yakışıklısı olan 2 tanesi benimle birlikte yaşamakta. (Kuzguna yavrusunun şahin göründüğü gerçeğini birkaç dakikalığına aklınızdan çıkarabilirsiniz.) Bu iki sıpa için maması, kumu, oyuncağı, veterineri derken hatırı sayılır bir para harcıyorum ki zerre umurumda olmuyor. İnsanların pahalı gelip kendilerine almadıkları şeylerin daha pahalılarını çocuklarına almaları gibi bir durum söz konusu. Sağlıklarına da çok dikkat ediyorum elbet, yedikleri içtikleri benim buzdolabımdakilerden daha gurme sanırım. Ama insanlar için yapılmış yemekleri vermiyorum, bizim için hiçbir etkisi olmayan gıdalar onlar için çok zararlı olabiliyor çünkü. Bu noktada kediler için evde pişirilen yemekleri tenzih ediyorum, benim bahsettiğim insan için üretilenler. Bu bağlamda az önce kediler için çok zararlı olabilecek gıdalar diye bir listeye denk geldim ki birkaçını bilmeme rağmen bazıları beni çok şaşırttı. Buraya da not düşeyim ki herkeşler öğrensin, kazalar yaşanmasın. Terimleri Türkçeleştirmedim ki daha detaylı bilgi almak isteyen google'dan bu şekilde aratabilsin:

1. Soğan, sarımsak ve benzeri kök sebzeler : Soğanda bulunan n-propyl disulphide isimli madde kedilerdeki kırmızı kan hücrelerine zarar vererek Heinz body anemia isimli bir kansızlık türüne yol açıyor. Sarımsakta da bu madde daha az oranda olmakla birlikte mevcut.
2. Yeşil Domates, yeşil (ham) patates : Bu sebzeler Solanaceae bitki familyasından (Çok zehirli olan itüzümü de bu familyadan) ve acımsı, zehirli bir alkaloit olan Glycoalkaloid Solanine içeriyorlar ki bu madde çok ciddi mide ve bağırsak hastalıklarına sebep oluyor. Özellikle bitkinin yaprakları ve gövde kısmı zehirli. Kedi/köpek mamalarında bulunan domates ise olgun olduğundan ve az miktarda kullanıldığından böyle bir risk içermiyor, merak etmeyin ;)
3. Çikolata : Hem kediler hem de köpekler için çok tehlikeli bir madde, ama aynı zamanda tehlikeli olduğu da en çok bilinenlerden. Çikolata bulunan ve kedi/köpeklere zarar veren maddenin adı theobromine.
4. Üzüm ve Kuru Üzüm : Bu bitki daha çok köpekler için zararlı ve verdiği zarar hayvandan hayvana değişebiliyor. ASPCA (The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals)'nın açıklaması şöyle : "Üzüm ve kuru üzümün verebilecekleri zarar konusunda hala bilinmeyen noktalar olsa da ASPCA Hayvan Zehirlenmeleri Kontrol Merkezi olarak kedi ve köpeklere az ya da çok miktarda değil, asla üzüm ve kuru üzüm verilmemesini öneriyoruz." 
Üzüm isimli kömür karası bir sıpam olduğu için bu yasak ilk öğrendiklerimden olmuştu ama son derece ilginç değil mi? Üzüm ya..
5. Süt : Süt aslında kediler için zehirli olmasa da kötü sonuçlar doğurabilen bir gıda. Öncelikle dengeli şekilde beslenen erişkin kedilerin süte ihtiyaçları yok, bunun yanında pek çok kedide laktoz duyarlılığı bulunduğundan sütün ve süt ürünlerinin içinde bulunan laktoz kedilerde karın ağrısı, gaz ve kramplara neden olabiliyor. Kediniz süte bayılıyor ve ortalığı yıkıyorsa haftada 2-3 kere çok az miktarda krema verebilirsiniz. (Sütün/süt ürününün içinde ne kadar fazla yağ varsa o kadar az laktoz oluyormuş) - Yazarın notu : Fazla yağın kedinin bağırsaklarını bozup cırcır yapabileceğini, poposundan damlata damlata dolaşan bir kediyi evin içinde kovalamanın pek eğlenceli olmayacağını hatırlatırım ;)

Orjinal metin için buyrun buraya.

2 yorum:

Azura dedi ki...

Kediler benim bebeklerim. Lakin baba-ana evinde bakamıyorum. İzin vermiyorlar ki kendi evime çıkana kadar ben de istemem zaten. Tatlının zararlı olduğunu biliyordum da diğerlerini bilmiyordum. Aslında aşırıya kaçmamak şartıyla arada bir verilebilir diye düşünüyorum. Mesela patates haşlanmışsa biraz yemesinden zarar gelmez bence. Tabi seviyorsa hani. 4 aylık gibi yavru bir kedi bulmuştum memleketteyken de akşam yemeğinde masada ne varsa vermitim. Hepsinin de tadına baktı ve gayet mutlu bir şekilde oynadı ve uyudu. Sokak kedileri mama bulamıyor mesela. Çöpten ne çıkarsa onu yerler.

La Santa Roja dedi ki...

Patates zaten pek çok kedi mamasının içinde bulunuyor, burada belirtilen olmamış (yeşil) patatesin zararlı olduğu. "Aşırıya kaçmamak şartıyla verilebilir." çok masum görünse de bu yazıda belirtilen üzüm gibi çok sevimli gıdaların azıcığı bile hayvanlara çok büyük zararlar verebiliyor, bence şüphen varsa yedirmemek en mantıklısı ;) Ev yemeği yiyen pek çok ev ya da sokak kedisi biliyorum, kendinize pişirdiğiniz yemeğe yağ, tuz, baharat atmadan ayırabilirsen onlar için de zararsız ve güzel bir yemek hazırlamış olursun zaten ;)